Foto: Fena

MOSTAR - Zbog velikog požara koji je jutros, 22.juna, zahvatio deponiju Uborak i prouzročio gotovo potpunu materijalnu štetu na tom lokalitetu, Grad Mostar proglasio je vanredno stanje kako bi omogućio brzo i operativno djelovanje nadležnih službi u saniranju posljedica i organizaciji privremenog zbrinjavanja otpada.

Gradonačelnik Mostara Mario Kordić izjavio je nakon vanredne sjednice gradskog i županijskog stožera Civilne zaštite da je požar izazvao ogromnu štetu na deponijskom polju, ali i zabrinutost građana zbog dima koji se nadvio nad gradom.


TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA


Vatrogasci uspjeli da spasu upravnu zgradu


TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA


"Odmah nakon dojave na teren su izašle sve nadležne službe – vatrogasci, policija, hitna pomoć i druge službe. Zatekli smo ogroman požar koji je devastirao lokalitete Buđevci i Uborak. Izgorjela je reciklažna hala s kompletnim postrojenjima, oštećena je oprema na deponiji, a zahvaljujući naporima vatrogasaca spasena je upravna zgrada", rekao je Kordić, prenosi Fena.

Prema njegovim riječima, šteta je gotovo stopostotna, a nastala situacija predstavlja veliki problem ne samo za Mostar već i za širu regiju.


TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA


Kordić je kazao da proglašenje vanrednog stanja omogućava Stožeru civilne zaštite donošenje hitnih naredbi i provođenje mjera potrebnih za prevladavanje krize, posebno kada je riječ o organizaciji odlaganja otpada nakon što je deponija Uborak pretrpjela velika oštećenja.

Građanima upućen apel

Pozvao je građane da se odgovorno ponašaju prema otpadu i da do daljnjeg ne odlažu komunalni i kruti otpad na javne površine kako se ne bi dodatno opteretio komunalni sustav.

Istovremeno je privrednim subjektima naloženo da reciklažni otpad, poput ambalaže i stakla, odvoze na reciklažno dvorište na Bišće Polje, dok je komunalnim preduzećima naložena izrada plana reorganizacije sistema zbrinjavanja otpada.

"Trenutno smo u komunikaciji s drugim deponijama kako bismo pronašli lokaciju za privremeno odlaganje otpada dok se stanje na Uborku ne sanira", rekao je Kordić.

Govoreći o gašenju požara, naveo je da su angažovane sve raspoložive snage, uključujući profesionalne vatrogasne jedinice, dobrovoljna vatrogasna društva, vazdušne snage i Oružane snage BiH.

Požar je, kako je kazao, trenutno lokalizovan unutar kruga deponije i nije se proširio na okolno područje.

Na pitanje o mogućem uzroku požara, Kordić je rekao da ne želi spekulisati te da je u istragu uključena policija, naglasivši da fokus svih institucija trenutno mora biti na saniranju posljedica.

Dodao je da su pomoć gradu ponudili Vlada Federacije BiH, federalni premijer Nermin Nikšić i federalna ministrica okoline i turizma Nasiha Pozder, te da će biti razmotrena mogućnost proglašenja izvanrednog stanja i na višim nivoima vlasti kako bi se osigurala dodatna pomoć za sanaciju štete.

Civilna zaštita upozorava na ekološku katastrofu

Zapovjednik Stožera civilne zaštite Hercegovačko-neretvanske županije Adil Šuta ocijenio je da je riječ o ekološkoj katastrofi čije će se pune posljedice tek sagledati.

"Stavili smo sve raspoložive snage na raspolaganje, zatražili pomoć drugih općina i poduzet ćemo sve potrebne aktivnosti kako bismo spriječili dalje širenje posljedica i omogućili nesmetano funkcioniranje grada. Ovo je izuzetno teška situacija za Mostar i cijelu regiju", rekao je Šuta.

Nadležne službe nastavljaju aktivnosti na gašenju požara, procjeni štete i uspostavljanju alternativnih rješenja za zbrinjavanje komunalnog otpada.

(Nezavisne)