Foto: Anadolija/Arhiva

BANJALUKA - Kvota za zapošljavanje stranih radnika u Republici Srpskoj povećana je za tačno 1.000, od čega se kvota od 300 odnosni na produženje ranije izdatih radnih dozvola, a od 700 na novo zapošljavanje.

Šta treba da znate:


TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA


Vlada RS povećala je kvotu za strane radnike za 1.000 dozvola.


TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA


Kvota sada iznosi 800 za produženje i 2.200 za novo zapošljavanje.

Poslodavci upozoravaju da nedostatak radne snage pogađa gotovo sve djelatnosti.


TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA


Hoće li ovo biti dovoljno ili će uslijediti novo povećanje kvota?

Naime, Vlada Republike Srpske donijela je Odluku o davanju saglasnosti na Odluku o izmjeni Odluke o utvrđivanju kvota radnih dozvola za zapošljavanje stranih državljana i lica bez državljanstva u Republici Srpskoj za 2026. godinu.

Tako je kvota za produženje ranije izdatih radnih dozvola povećana sa 500 na 800, a za novo zapošljavanje sa 1.500 na 2.200.

Prema riječima Zorana Škrebića, predsjednika Unije poslodavaca Republike Srpske, povećanje kvota može i da ohrabruje "jer znači da se privreda pomalo oporavlja".

U kojim djelatnostima najviše nedostaje radnika?

"To je još uvijek daleko od dobrog stanja. Ono što je bitno napomenuti jeste da je u svim djelatnostima primjetan nedostatak radne snage, od nekvalifikovanih radnika do visokokvalifikovanih radnika. Najizraženiji nedostatak je u Banjaluci jer je tu velika koncentracija, kako ljudi, tako i privrede, naročito građevinarstva. Dosta je veliki zahtjev za radnicima, majstorima iz oblasti građevinarstva. To ne umanjuje potrebu i značaj onih koji su neophodni u svim drugim djelatnostima, a naročito u prerađivačkoj industriji", ističe on.

Kako govori Škrebić u razgovoru za "Nezavisne novine", nije isključeno da u narednom periodu dođe i do novih zahtjeva za povećanje kvota, ali to će zavisiti od privredne aktivnosti.

Prema podacima koji su objavljeni na sajtu Zavoda za zapošljavanje Republike Srpske, u Srpskoj su do sada u 2026. godini izdate 1.082 radne dozvole stranim državljanima.

Zašto su strani radnici sve potrebniji Republici Srpskoj?

Škrebić je objasnio i zašto su Republici Srpskoj potrebni strani radnici.

"Slobodno mogu da kažem jedan od razloga, a to pokazuje i zvanična statistika, da mi svake godine imamo oko 15.000 penzionera i 9.000 mladih ljudi koji završavaju srednju školu, i to je automatski nedostatak koji se pojavljuje svake godine", objašnjava on.

Međutim, prema njegovim riječima, problem nedostatka radne snage nije samo prisutan u Republici Srpskoj i u Bosni i Hercegovini, već i u regionu i cijeloj Evropi.

"Ukoliko budemo jedini plovili uzvodno, mislim da ćemo imati dosta veliki problem koji se tiče kompletne ekonomske aktivnosti, a kada tu dođe problem, onda je problem u svim segmentima i društvenog, i kulturnog, i sportskog života", ističe Škrebić za "Nezavisne novine".

Ko utvrđuje kvotu radnih dozvola?

Inače, iz Zavoda za zapošljavanje Republike Srpske ističu za "Nezavisne novine" da radne dozvole stranim državljanima i licima bez državljanstva se izdaju na osnovu Zakona o zapošljavanju stranih državljana i lica bez državljanstva, a godišnju kvotu radnih dozvola za Republiku Srpsku utvrđuje Upravni odbor Zavoda za zapošljavanje uz saglasnost Vlade Republike Srpske.

(Nezavisne)